Wina Portugalskie

Jakkolwiek ciągle przyćmione blaskiem i sławą „Porto”, portugalskie wina zasługują na uwagę. Po dekadzie inwestycji w przemysł, większość czerwonych win, jak wina z Douro (wytwarzane z tego samego rodzaju winogron jak „Porto”) ustaliły swoją pozycję i zyskały swoje uznanie. Białe wina są rzadziej wytwarzane, jest jednak kilka miejsc, które zajmuje się ich produkcją. I oczywiście jest tu miejsce dla vinho verde – z reguły białego, jasnego, delikatnie cierpkiego wina z północy.

Ogromną sławą w Portugalii cieszą się wina, produkuje się ich dużo mniej niż piwa. Generalnie na całym obszarze Portugalii można nabyć nie więcej niż dwa czy trzy gatunki piwa, reszta napojów alkoholowych to wina.

Portugalskie wina cechuje niezwykły aromat i smak. Portugalskie wina dzieli się generalnie na dwa typy czyli na:

Wina stołowe – bardzo tanie, ale bardzo dobre gatunkowo

Lokalne wina stołowe są chyba znane już niemal na całym świecie a co rusz zdobywają nową popularność.

Są to głównie wina o posmaku burgunda a także orzeźwiające wytrawne wina białe a także wina musujące. Te ostatnie dzieli się na cztery główne rodzaje:

  • Bardzo wytrawne (brutto)

  • Półwytrawne (Seco)

  • Półsłodkie (meo Seco)

  • Bardzo słodkie (doce).

Inne równie smaczne i słynne wina stołowe to lekkie, nieco musujące zielone wina, które pije się niemal zaraz po ich wyprodukowaniu. Pozostałe także często pite wina to: wino czerwone (Vinhos Verdes) oraz wina różowe

Wina eksportowe – czyli madera oraz mocne porto.

Najsłynniejsze wina eksportowe zaś to:

– Porto (Vinco do Porto) – produkowane jest ono z winogron rosnących w dolinie Douro; przechowywane jest ono w ogromnych magazynach. Istnieje ponad 300 gatunków tego słynnego na cały świat wina

– Madera (Vinco da Madeira) – wino to występuje w trzech głównych smakach:

  • Wytrawnym

  • Słodkim

  • Mocnym słodkim

Jego nazwa pochodzi od nazwy wyspy z jakiej pochodzi.

Podsumowując tematykę win portugalskich należy podkreślić, że są one szeroko dostępne w całym kraju. Możemy je także kupować w małych butelkach na swój własny użytek. Im starszy rocznik, tym lepsze wino; najstarsze są oczywiście najlepsze, ale trzeba za nie odpowiednio dużo zapłacić.

Image

, ,