Porto

The-Ribiera-of-Porto-1Porto jest drugim co do wielkości miastem w Portugalii (pierwsza jest Lizbona). Leży ono u ujścia rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego, w północnej części kraju. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 263 tysiące, a w zespole miejskim aż 2,2 miliony. Gęstość zaludnienia wynosi 5785 mieszkańców na kilometr kwadratowy.
Pierwsze informacje o mieście pochodzą już z V wieku naszej ery. Pierwsza osada została założona tu przez Celtów lub Rzymian i stała się ważnym portem w czasach rzymskich. Przez lata podbijana była kolejno przez Swebów, Wizygtów i Maurów. W roku 868 miasto zostało zdobyte przez pierwszego hrabiego Portugalii Vimara Peres, wasala króla Austrii, Leonu i Kastylii Alfonsa III. Pięćset lat później król Portugalii Jan I poślubił tutaj Filipę Lancaster dzięki czemu został zawarty sojusz portugalsko-angielski. Miało to duży wpływ na dalszy rozwój miasta i regionu. Współpraca zaowocowała eksportem lokalnych win na rynek angielski, a z czasem i na cały świat. Najpopularniejsze przybrało nazwę taką samą jak miasto. Ciekawostką jednak jest, że powstało przypadkowo – gdy angielscy kupcy wieźli wino aby zapobiec jego kwaśnieniu dodali brandy. Słodsze i mocniejsze okazało się jeszcze smaczniejsze niż do tej pory.
Z początkiem XIX wieku miasto weszło w epokę przemysłową. Symbolami tego okresu są dwa mosty zaprojektowane przez mistrza i jego ucznia – Gustave Eiffla oraz Teofila Seyriga. Pierwszy z nich jest autorem jednopoziomowego mostu kolejowego Maria Pia (dziś nieczynny), zaś drugi stworzył projekt dwupoziomowego mostu Don Luis I (na cześć Ludwika I).
Przemysł miał również wpływ na rozwój komunikacji czego efektem jest największe w kraju metro – 5 linii (niebieska, czerwona, zielona, żółta oraz purpurowa) o łącznej długości 68 kilometrów i posiadających tyle właśnie stacji. Dodatkowo powstała tu pierwsza na Półwyspie Iberyjskim linia tramwajowa, otwarta 12 września 1895 roku.
Porto jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Stare Miasto jest wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten obejmuje średniowieczną dzielnicę znajdującą się w obrębie XIV-wiecznego muru. To tu znajduje się także most Don Luis I oraz Cais da Ribeira.
Jedną z atrakcji miasta są bogato wyposażone muzea dotyczące różnych dziedzin m.in. Museu de Etnografia e Historia (muzeum etnograficzno-historyczne umieszczone w granitowym pałacu Palacio de São João Novo), Museu Romantico (muzeum mieszczące m.in. pokój królewski, gdzie król Piemontu i Sardynii Karol Albert przyjmował swoich gości) czy Museu de Arte Contemporanea (Muzeum Sztuki Współczesnej).
Podobnie jak w całym kraju, w Porto najpopularniejsze dania są oparte na rybach i owocach morza. Najczęściej można tu zjeść bacalhau czyli suszonego i solonego dorsza. Choć kuchnia nie jest szczególnie wyszukana to panuje opinia, że jedzenie na północy (również w Porto) jest smaczniejsze niż na południu Portugalii.
W mieście jak też i w całym kraju popularnym sportem jest piłka nożna. Wywodzą się stąd dwa popularne kluby – FC Porto (grający na stadionie Estadio do Dragao) oraz Boavista (grają na Estadio do Bessa). W 2004 roku w Portugalii odbyły się Mistrzostwa Europy, a mecz otwarcia (między gospodarzami a Grecją) rozgrywany był właśnie na Stadionie Smoka (Estadio do Dragao).
,