The-Ribiera-of-Porto-1Porto jest drugim co do wielkości miastem w Portugalii (pierwsza jest Lizbona). Leży ono u ujścia rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego, w północnej części kraju. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 263 tysiące, a w zespole miejskim aż 2,2 miliony. Gęstość zaludnienia wynosi 5785 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

Lizbona – miasto do którego się tęskni

Tramwaj lizboński fot. margaretkaDo Lizbony pojechałam pod wrażeniem filmu Wima Wendersa "Lisbon Story" i cały ten klimat zastałam na miejscu. Z okien samolotu wyłoniły się kolory błękitno-żóltego miasta na wzgórzach i czerwonego mostu Ponte 25 de Abril nad rzeką Tag (Tejo). Prosto z lotniska pojechalam do wcześniej zarezerwowanego Pensão Estrela d´Ouro, który okazał się mieszkaniem w starej kamienicy w dzielnicy Barrio Alto, a włascicielką pensjonatu-mieszkania, babcia w fartuchu w kwiatki. Z okien mojego pokoju otwierając drewniane okiennice można było zobaczyć i usłyszeć tętniące życie na małym placyku przy Largo Trindade Coelho aż do rana. Na dole w księgarni na wystawie codziennie siedział kot.

madera_mapa
Madera (port. Madeira) jest największą z wysp w archipelagu Madery, położoną na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. Zaliczana jest do Makronezji, podobnie jak inne wyspy pochodzenia wulkanicznego znajdujące się w pobliżu (m.in. Wyspy Kanaryjskie).

matheDouro jest krainą leżącą w Północnej Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, w dolnym biegu rzeki Duero (Douro). Region ten rozciąga się na powierzchni 2,4 tysiąca km2. do głównych miast zalicza się Villa Nova de Gaia, Porto, Matezinhos.

 

AzoryAzory to archipelag wysp leżących na Oceanie Atlantyckim. Są one autonomicznym regionem Portugalii, zajmują powierzchnię 2,2 tysiące km2. Główne wyspy należące do Azorów to: Saomiguel, Pico, Terceeira, Sao Jorge, Fial, Flores. Wyspy cechują się uprawą winorośli, pszenicy, kukurydzy, ziemniaków. Archipelag posiada górzystą powierzchnię. Najwyższy szczyt znajduje się na wyspie Pico i jest wysoki na 2351 m n.p.m. Mieszkańcy żyją z hodowli bydła mlecznego, rybołówstwa i w bardzo dużej mierze z turystyki.

 

 

 

 

 

Estremadura jest słabo uprzemysłowionym regionem rolniczym. Rolnictwo jest oparte głównie na sztucznym nawadnianiu, skierowanie w kierunku zbóż takich jak: pszenica i kukurydza. W Estremadurze uprawia się również winorośle, oliwki, bawełnę, tytoń, drzewa owocowe i pomidory. Ribatejo natomiast jest krainą geograficzną, która została nastawiona na przemysł rolniczy. Pola w tym regionie są sztucznie nawadnianie. Hodowla roślin niewiele różni się od tej w Estremadurze, a to dlatego, że w Ribetejo hoduje się dodatkowo ryż. Obydwie te krainy położone są w centralnej Portugalii. Słyną one z pięknych zabytków, przede wszystkim z pałacu Palacio Nacional de Mafra.