Tuńczyk i sardynki to główne składniki potraw w Algarve gdzie każdy typ owoców morza ma swoją potrawę. Bardziej na północ kozie i baranie mięso oraz wieprzowina gotowana na stek w tamtejszym czerwonym winie. Tajemnicą kuchni na południu jest cataplana – rodzaj woka, w którym składniki smażą się w sosie własnym. Chleb jest dodawany do większości potraw. Orzechy, pomarańcze, figi i oliwki rosną na całym terenie południa Portugalii.

Minho obfituje w wiele przepisów, które są znane w całym kraju, jak np. zupa caldo verde. Wybrzeże jest bogate w ryby, jakkolwiek salt cod (bacalhau) pochodzi z importu. Niegdyś powszechny w rzece Minho, większość jest obecnie importowana i hodowana sztucznie. Cumin, jest używany do zostrzenia smaku potraw. Krzepka kuchnia Tras-os-Montes odzwierciedla surowy krajobraz: wieprzowina - swieża i peklowana, dziko hodowane - orzechy i suszona fasola często dodoawane jako podstawa potraw. Lokalne cukeirnie zachwycają również pysznymi wypiekami.


ImageKuchnia portugalska jest bardzo smaczna a przy tym przede wszystkim niedroga, co warto wyraźnie podkreślić. Typowym śniadaniem portugalskim jest ciastko lub rogalik francuski popijany czarną (rzadziej białą) kawą. Inne typowe potrawy, jakich powinniśmy skosztować to smaczne kanapki ze stekami podawane ze smażonymi jajkami lub plasterkami szynki. Równie popularne są tutaj mocno przyrumienione paszteciki z mięsa lub ryby a także paszteciki z dorszem. Na północy kraju podaje się też lanches są to kawałki słodkiego chleba faszerowane szynką oraz pasteis de carne lub pastśis de chaves czyli pikantne ptysie z nadzieniem z mięsa lub kiełbasy.
Na północy kraju ogromnie popularne są też kanapki wszelkiego rodzaju, przeważnie z szynką lub serem lub wędzonymi kiełbaskami. Jeśli zaś mamy ochotę zapoznać się z dość smacznymi lokalnymi przekąskami powinniśmy udać się na specjalne targi, gdzie dostęp do tego typu smakołyków jest nieograniczony. Najsmaczniejszą przekąską jest pajda broa czyli chleb wypiekany z mąki kukurydzianej i żytniej podawany z serem i grubą warstwą konfitury z pigwy.
To, co ciekawe, to fakt, iż przed wejściem do każdej niemal kawiarni widnieje menu, z którym możemy śmiało się zapoznać.
Najbardziej zalecane jest stołowanie się w restauracjach lub w kawiarniach, gdzie zawsze niedrogo można najeść się nie tylko smacznie, ale i do syta. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić a przy tym naprawdę dobrze się najeść poleca się też by zamawiać specjalne zestawy, które zawierają danie główne, przekąski oraz piwo lub wino. Możemy także skosztować zawsze potrawy noszącej nazwę posiłek dnia – jest to zawsze dużo tańsza potrawa, ale równie smaczna i sycąca.
Jeśli zawędrujemy na samo wybrzeże tutaj królują takie potrawy jak: kraby, krewetki, langusty, mięczaki i ogromne skorupiaki, natomiast spośród ryb wspaniałe cefale, tuńczyki i miecznik a także lokalny przysmak, jakim jest suszony i solony dorsz.
Do większości dań, na całym obszarze Portugalii podaje się zazwyczaj gotowane ziemniaki oraz lub tylko ryż. Do potraw rzadko dodawane są warzywa, chociaż czasami zdarza się znaleźć w daniach z ryb pojawiają się niekiedy plasterki pomidora, a w bulionie z mięsem znaleźć można gotowaną marchew i kapustę.

Kuchnia środkowej Portugalii jest stosunkowo różnorodna w porównaniu do innych regionów. Kiedy specjalnością Aveiro są słodkie i delikatne ovos moles, wieprzowina dominuje w menu w Coimbra. Bliżej wybrzeża serwowane są różne odmiany frutti di mare doprawiane papryką (colorau) i tamtejszym czerwonym winem. Z owczego i koziego mleka wytwarzane są różnorodne, loklane sery. Najbardziej znanym jest Serra, wyrabiany w Serra da Estrela.