Flaga Portugalii składa się z trzech kolorów: czerwonego, zielonego oraz białego. Kolor czerwony wyraża podboje i krew przelaną w licznych walkach. Zielony wyraża nadzieję oraz kolor rewolucyjnej flagi republikanów. Biały z kolei, znajdujący się w herbie Portugalii oznacza harmonię i pokój. Herb Portugalii znajdujący się na fladze przedstawia zamki (których w oryginale było dziewięć) i symbolizują zwycięstwa odniesione w trakcie rządów Alfonsa III, który odzyskał z pomocą swojej armii dziewięć zamków saracenów w 1249 r.

Film twórców pięciokrotnie nominowanego do Oscarów „Miasta Boga”. Nieprawdopodobna opowieść o przyjaźni i przetrwaniu w mieście, gdzie największym wyzwaniem jest dorastanie. Acerola (Douglas Silva) oraz Laranjinha (Darlan Cunha), to dwóch nastoletnich przyjaciół dorastających w slumsach Rio de Janeiro, gdzie nasyconymi przemocą ulicami rządzą bezlitosne gangi. Tuż przed dniem swoich 18-tych urodzin w ich życiu zachodzą zmiany - Laranjinha postanawia odnaleźć swojego nigdy nie poznanego ojca, podczas gdy Aceroli przychodzi zmierzyć się z samotnym wychowywaniem syna. Los sprawia, że obaj zostają zamieszani w wojnę gangów, a ich wieloletnia przyjaźń zostaje wystawiona na próbę.
Kliknij poniżej, żeby obejrzeć!

W ramionach Boga

Obok samby i piłki nożnej w brazylijskiej kulturze wyraźne miejsce zajmuje capoeira. Ta brazylijska sztuka walki należy do bardzo widowiskowych scen. Walka w połączeniu z elementami tańca i akrobatyki wywiera piorunujące wrażenie.
W Brazylii zetkniemy się z mieszanką kulturową. Dzieje kraju są ściśle powiązane z obecną strukturą różnych narodowości. Rdzennymi mieszkańcami Brazylii byli Indianie.
Kuchnia brazylijskaPoznawania innych krajów jest w pełni satysfakcjonujące dopiero, gdy klimat miejsca odczujemy wszystkimi zmysłami. Jednym z nich jest smak. Podróże wiążą się z kulinarnymi doznaniami. Nigdzie potrawy nie będą smakować lepiej niż w miejscu, z którego pochodzą.
Brazylia jest rozległym krajem Ameryki Południowej. Przemierzając ją od krańca wschodniego do zachodniego pokonujemy cztery strefy czasowe. Taki obraz wielkości Brazylii zapowiada zróżnicowanie regionów, a tym samym ciekawą podróż po niezwykłym kraju. Brazylia dzieli się na pięć głównych regionów turystycznych: Północny, Północno-Wschodni, Południowo-Wschodni, Południowy oraz Środkowo-Zachodni.
Wśród rozległych terenów Wyżyny Brazylijskiej mieści się stolica Brazylii, Brasília. Zanim stolicę przeniesiono jej funkcję pełniło Rio de Janeiro. Brasília jest pod każdym względem wyjątkowa. Z reguły stolice przenosi się do istniejących już miast. Tymczasem Brasílię wybudowano specjalnie, aby stolica znalazła się bardziej w głębi kraju.
CopacabanaJuliana Menezes – jest Brazylijką, urodziła się w São Paulo, mieszkała też w Salvadorze  w Bahia. Spotkałyśmy się w Dublinie, gdzie od kilku lat uczy języka portugalskiego na Universytecie  oraz indywidualnie. Lekcje prowadzi z wielką pasją.
Na zajęciach oprócz portugalskiego (odmiany brazylijskiej jak i tej z Portugalii) poznaję  Brazylię; próbując zupy fasolowej mamy Juliany, która przyjechała z wizytą, słuchając piosenek, które czasami są pracą domową, rozmawiając z typową Brazylijką, która z przyjemnością odpowiedziała mi na kilka pytań dotyczących jej kraju i ucieszyła się zaskoczona, że w Polsce tak wiele osób interesuje się  portugalskim!
Brazylia (pochodzenie nazwy, kraju jest kwestionowana) została najechana przez portugalczyków, którzy przybyli tam w kwietniu 1500, pod dowództwem Pedro Álvares Cabral. Portugalczycy napotkali indiańskie plemiona, z których większość posługiwała się językami z grupy Tupi-Guarani i walczyli między sobą.
Kolonizacja faktycznie rozpoczęła się w 1534, kiedy Dom Joao III podzielił kraj na dwanaście dystryktów, układ ten okazał się trudny. W 1549 król ogłosił się gubernatorem generalnym całej kolonii. Język portugalski stał się językiem niektórych rodzimych plemion, podczas gdy inne zostały zniewolone lub zgładzone w trakcie długotrwałych wojen lub chorób europejskich, na które tubylcy nie byli uodpornieni. W połowie XVI wieku Brazylia, stała się największym eksporterem cukru. Portugalia zaczęła sprowadzać niewolników, aby sprostać rosnącym popytem międzynarodowym.
Brazylia jest największym krajem w Ameryce Łacińskiej. Rozprzestrzenia na niemal połowę (47,3%) obszaru Ameryki Południowej i zajmuje powierzchnię 8,547,403.5 km2. Jest to piąty co do wielkości kraj na świecie po Kanadzie, Rosji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Z wyjątkiem nielicznych wysp, Brazylia jest jednorodnym i ciągiem lądowym. Równik przechodzi przez północną część Brazylii, w pobliżu Macapá, a zwrotnik Koziorożca przecina kraj na południu, w pobliżu Sao Paulo. Ze wschodu na zachód Brazylia rozciąga się na 4,319.4 km,  co jest  niemal równorzędne z długością z północy na południe -  4,394.7 km.
Strona 1 z 12