środa, 02 listopad 2016 11:24

Flaga Portugalii: znaczenie i historia.

Napisane przez

Flaga Portugalii składa się z trzech kolorów: czerwonego, zielonego oraz białego. Kolor czerwony wyraża podboje i krew przelaną w licznych walkach. Zielony wyraża nadzieję oraz kolor rewolucyjnej flagi republikanów. Biały z kolei, znajdujący się w herbie Portugalii oznacza harmonię i pokój. Herb Portugalii znajdujący się na fladze przedstawia zamki (których w oryginale było dziewięć) i symbolizują zwycięstwa odniesione w trakcie rządów Alfonsa III, który odzyskał z pomocą swojej armii dziewięć zamków saracenów w 1249 r.

środa, 21 grudzień 2011 15:37

Wielkie odkrycia geograficzne, a Portugalia

Napisane przez
magellanUtarło się, że epokę wielkich odkryć geograficznych zapoczątkował Krzysztof Kolumb swoja pierwszą podróżą do Ameryki (czy też do Indii jak ówcześnie sądzono). Po tym wydarzeniu, ale również przed, wielu żeglarzy i podróżników chcących zaspokoić chęć poznania oraz zdobyć sławę szukało po świecie nieznanych ziem. Dziś wiadomo, że przyniosło to mnóstwo zapisów w kronikach oraz spowodowało wpisanie istotnych dat w historie krajów i regionów nie tylko odkrywanych, ale również odkrywających.
środa, 06 styczeń 2010 12:26

Historia Portugalii

Napisane przez
Historia Portugalii
Portugalia jest z jednym z najstarszych narodów Europy. Powstanie w 1139 roku jest datą wcześniejszą niż powstanie jej najbliższego sąsiada – Hiszpanii.
Rzymianie, którzy dotarli tam w 218 r. p.n.e., nazwali cały półwysep Hispania, ale region pomiędzy rzekami Douro i Tagus został nazwany Lusitania, gdyż żyli tam Celtowie iberyjscy. Kiedy Imperium Rzymskie upadło, Hispania była najeżdżana przez ludy germańskie, potem w 711 r. przez arabów z Północnej Afryki. Dopiero walka chrześcijańskich królów północy rozpoczęta na początku 11 wieku umożliwiła długi proces, kiedy Portucale, małe królestwo Leon i Castile, zadeklarowało niepodległość z jej pierwszym królem Afonso Henriques.