czwartek, 07 styczeń 2010 13:17

Madeira

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

madera_mapa
Madera (port. Madeira) jest największą z wysp w archipelagu Madery, położoną na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. Zaliczana jest do Makronezji, podobnie jak inne wyspy pochodzenia wulkanicznego znajdujące się w pobliżu (m.in. Wyspy Kanaryjskie).

 

Jej powierzchnia jest górzysta, a najwyższym szczytem jest Pico Rulvo (1862 m n.p.m.). Panuje tu klimat podzwrotnikowy, a średnie temperatury w styczniu i lipcu to odpowiednio 16 i 22 stopnie Celsjusza. Na wyspie spotkać możne liczne lasy namorzynowe, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lokalną stolicą jest Funchal umiejscowione na południowym wybrzeżu.
Madera została odkryta i skolonizowana przez Portugalczyków w XV wieku. Na początku ludność trudniła się uprawą trzciny cukrowej lecz zaczęto sprowadzać tam też winną latorośl. Spowodowało to szybki rozwój przemysłu winiarskiego czego efektem jest wysoki procent dochodu pochodzący z eksportu oraz produkcja znanych win Madera. Z trzciny cukrowej zaś produkuje się lokalną odmianę rumu. Część mieszkańców zajmuje się wikliniarstwem, hafciarstwem oraz wyplataniem wyrobów z trzciny. Ze względu na klimat Madera jest też doskonałym miejscem do uprawy roślin tropikalnych, m.in. bananów.
Wyspa Madera, podobnie jak cały region archipelagu, jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Portugalii. Od początku XX wieku była popularnym zimowiskiem dla bogatych Anglików oraz innych mieszkańców północnej Europy. Aktualnie skupiają się oni głównie w Caniço, drugim co do wielkości ośrodku turystycznym na wyspie, kupując tu wille i rezydencje. Nie mniej jednak Madera nie jest tylko miejscem ekskluzywnego wypoczynku. Wraz z rozwojem lotnictwa region jest odwiedzany przez wielu obcokrajowców z różnych stron świata. Można tu znaleźć m.in. Muzeum Wielorybów w wiosce rybackiej Canical (można tam poznać historię wielorybnictwa na wyspie) czy Jaskinię Sao Vicente (kilometrowy tunel powstały po erupcji wulkanu z ciekawą szatą naciekową). Największym jednak atutem jest możliwość szybkiej zmiany otoczenia, poczynając od plaż, przez góry i lasy, a na zabytkowych miastach kończąc.
Ze względu na dużą popularność Madera odwiedzana była często przez znanych ludzi. W 1860 roku przez kilka miesięcy przebywała tutaj cesarzowa Austrii Elżbieta, lecząca się z gruźlicy i depresji. Ponad pół wieku później, w 1922 roku w Funchal Karol I Habsburg, ostatni cesarz Austrii i król Węgier, spędził tu swoje ostatnie miesiące życia. Jego ciało zostało pochowane w miejscowym kościele. Dla Polaków ciekawostką jest, że na przełomie zimy roku 1930 i 1931 przebywał tu Józef Piłsudski, co upamiętnia tablica w willi Quinta Bettencourt na przedmieściach stolicy. Portugalska legenda mówi też, że król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk po przeżyciu bitwy pod Warną osiedlił się na Maderze (według opisów historycznych życie zakończył właśnie na wojnie z Turkami). Pod nazwiskiem Henrique Alemano miał on zamieszkać w posiadłości Magdalena do Mar, ożenić się, spłodzić syna i zginąć na morzu w wieku ponad 40 lat. Z aktualnie żyjących znanych osób urodził się tu piłkarz reprezentacji Portugalii – Cristiano Ronaldo.

 

Czytany 2554 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2016 08:27
Zaloguj się, by skomentować