czwartek, 07 styczeń 2010 13:17

Douro i Tras-os-montes

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

matheDouro jest krainą leżącą w Północnej Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, w dolnym biegu rzeki Duero (Douro). Region ten rozciąga się na powierzchni 2,4 tysiąca km2. do głównych miast zalicza się Villa Nova de Gaia, Porto, Matezinhos.

 

 

Powierzchnia Douro jest w większości górzysta. Mieszkańcy głównie zajmują się uprawą winorośli, kukurydzy i fasoli, hodowlą bydła. Głównymi gałęziami przemysłu jest przede wszystkim: włókiennictwo, metalurgia, chemia, rybołówstwo. Równie dużą rolę odgrywa przemysł spożywczy i drzewny. Są one skupione wokół miasta Porto.

 

Tras-os-montes jest to kraina usytuowana w północnej części Portugalii. Od północy i zachodu graniczy ona z Hiszpanią. Region rozciąga się na powierzchni 10,9 tysiąca km2. do głównych miast należą: Vila Real, Chaves, Braganca. Kraina posiada powierzchnię górzystą. Na jej terenie leżą góry Serra de Nogueira o wysokości do 1318 m n.p.m. głównymi rzekami są Douro, Tua i Sabor. Najlepiej rozwiniętą gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Rolnicy uprawiają zboża, winorośle i oliwki w dolinach rzek. Natomiast w górach rozwinięta jest hodowla owiec. Tras-os-monntes zajmuje się również eksploatacją rud cyny i żelaza.

Czytany 2384 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2016 08:27
Więcej w tej kategorii: « Madeira Azory »
Zaloguj się, by skomentować