CopacabanaJuliana Menezes – jest Brazylijką, urodziła się w São Paulo, mieszkała też w Salvadorze  w Bahia. Spotkałyśmy się w Dublinie, gdzie od kilku lat uczy języka portugalskiego na Universytecie  oraz indywidualnie. Lekcje prowadzi z wielką pasją.
Na zajęciach oprócz portugalskiego (odmiany brazylijskiej jak i tej z Portugalii) poznaję  Brazylię; próbując zupy fasolowej mamy Juliany, która przyjechała z wizytą, słuchając piosenek, które czasami są pracą domową, rozmawiając z typową Brazylijką, która z przyjemnością odpowiedziała mi na kilka pytań dotyczących jej kraju i ucieszyła się zaskoczona, że w Polsce tak wiele osób interesuje się  portugalskim!
Brazylia (pochodzenie nazwy, kraju jest kwestionowana) została najechana przez portugalczyków, którzy przybyli tam w kwietniu 1500, pod dowództwem Pedro Álvares Cabral. Portugalczycy napotkali indiańskie plemiona, z których większość posługiwała się językami z grupy Tupi-Guarani i walczyli między sobą.
Kolonizacja faktycznie rozpoczęła się w 1534, kiedy Dom Joao III podzielił kraj na dwanaście dystryktów, układ ten okazał się trudny. W 1549 król ogłosił się gubernatorem generalnym całej kolonii. Język portugalski stał się językiem niektórych rodzimych plemion, podczas gdy inne zostały zniewolone lub zgładzone w trakcie długotrwałych wojen lub chorób europejskich, na które tubylcy nie byli uodpornieni. W połowie XVI wieku Brazylia, stała się największym eksporterem cukru. Portugalia zaczęła sprowadzać niewolników, aby sprostać rosnącym popytem międzynarodowym.

Brazylia jest największym krajem w Ameryce Łacińskiej. Rozprzestrzenia na niemal połowę (47,3%) obszaru Ameryki Południowej i zajmuje powierzchnię 8,547,403.5 km2. Jest to piąty co do wielkości kraj na świecie po Kanadzie, Rosji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Z wyjątkiem nielicznych wysp, Brazylia jest jednorodnym i ciągiem lądowym. Równik przechodzi przez północną część Brazylii, w pobliżu Macapá, a zwrotnik Koziorożca przecina kraj na południu, w pobliżu Sao Paulo. Ze wschodu na zachód Brazylia rozciąga się na 4,319.4 km,  co jest  niemal równorzędne z długością z północy na południe -  4,394.7 km.